Mis muutub uuel aastal Su rahaasjades?

 

Alanud aasta toob kaasa mitmeid muudatusi rahaasjades. Osad neist puudutavaid ainult teatud inimesi, näiteks pensionäre või vanemahüvitise saajaid, kuid 1. veebruarist toimuv pankade üleminek SEPA-le mõjutab kõiki, kes on mõne panga kliendid.

Ühtne euromaksete piirkond SEPA

2014. aasta 1. veebruarist ühendatakse Euroopa Liidu riigid, Island, Liechtenstein, Monaco vürstiriik, Norra ja Šveits ühtseks euromaksete alaks (SEPA, Single Euro Payments Area). See tähendab, et enam ei eristata siseriiklikke ja piiriüleseid makseid. Piiriülestele euromaksetele hakkavad kehtima samad tingimused nagu riigisisestele maksetele, sh on teenustasud samad ja sarnane ka maksete laekumise kiirus. Milliste muudatustega peavad eraisikud arvestama?

  • Pankadevahelised maksed muutuvad aeglasemaks. See puudutab kõiki inimesi, kes teevad ülekandeid erinevate pankade vahel. Kui praegu liiguvad maksed ühelt Eestis tegutseva panga kontolt teise Eestis tegutseva panga kontole umbes pooleteise tunniga, siis 1. veebruarist võtab see aega 3–5 tundi ning selleks, et makse jõuaks ühest pangast teise samal päeval, tuleb maksekorraldus teha hiljemalt kell 15.00–16.30. Vaid siis, kui kasutada mobiilimakset, jõuab makse teises pangas asuva saaja kontole kohe. Samas ei paku mobiilimakset kõik pangad. 
  • Kontonumbrid muutuvad pikemaks ehk saavad rahvusvahelise kuju (IBAN-kontonumber). Inimese senine kontonumber säilib, kuid selle ette lisanduvad numbrid ja tunnused: riigikood, panga kood ja kontrollnumbrid. Nii muutub kontonumber 20-kohaliseks. Ise oma kontonumbri muutmiseks midagi tegema ei pea, see tehakse pangas automaatselt.
  • Otsekorraldusteenus muutub. See puudutab eelkõige inimesi, kellel on pankades sõlmitud otsekorralduslepingud arvete tasumiseks. Kui seni saatis energia- või telefonifirma arve inimesele ja maksenõude panka, siis edaspidi saadab ettevõte panka e-arve. Kui inimesel oli varem vastava arve tasumiseks otsekorraldusleping sõlmitud, siis see muudetakse  automaatselt e-arve püsimakse lepinguks ning arveid saab sama mugavalt automaatselt edasi tasuda. Küll aga peaks inimene jälgima, kas kõik ettevõtted, kellelt ta praegu arveid saab, lähevad üle uuele e-arve teenusele. Kui mõni ettevõte e-arve teenust kasutama ei hakka, saabuvad temalt arved edaspidi kas e-postiga või tavapostiga ning need tuleb ise internetipangas ära maksta. 

Alampalk ja pension kasvavad

1. jaanuarist hakkas kehtima uus alampalga määr. Alampalk ehk miinimumpalk tõuseb täistööajaga töötamisel 355 euroni kuus ja tunnipalga alammäär on 2,13 eurot (tegemist on brutopalga summadega). 
Riigieelarves on ette nähtud raha pensionitõusuks, nii et 1. aprillist kerkib keskmine pension 5,8%. Pensionide täiendav maksuvaba tulu suureneb 216 euro võrra aasta kohta ehk 18 euro võrra kuus.

Vanemahüvitis ja töötav lapsevanem

Neile, kes saavad vanemahüvitist ja käivad samal ajal tööl, on kasulik teada, et muutub vanemahüvitise ümberarvutamise valem töötasu saavale vanemale.  Selle eesmärk on muuta hüvitise ümberarvutamise valemit nii, et hüvitise saaja kogusissetulek (st vanemahüvitis ja tulu kokku) ei väheneks võrreldes olukorraga, kus inimene lisatulu poleks teeninud. Lisaks kaob 2014. aastani kehtinud põhimõte, et vanemahüvitist ei maksta, kui hüvitise maksmise kalendrikuul saadud töine tulu ületab viiekordset hüvitise määra (2014. aastal oleks see 5×320=1600 eurot). Nüüd säilib vähemalt pool määratud hüvitisest või hüvitise määra (2014. aastal 320 eurot kuus) suurune vanemahüvitis pluss teenitud töine tulu. 

II samba pension

Kui inimene on liitunud kohustusliku kogumispensioni ehk II sambaga ja esitas 2013. aastal avalduse maksete suurendamiseks enda valitud II samba fondi aastateks 2014–2017, siis hakkab nüüd tema brutopalgast senise 2% asemel pensionifondi minema 3%. Riik lisab sellele omalt poolt tavapärase 4% makse asemel 6%. 

Originaalteksti viide: http://www.minuraha.ee/mis-muutub-uuel-aastal-su-rahaasjades/

About ÕIGUSNÕU

KOGU ÕIGUSNÕU JA -ABI TOOLILT TÕUSMATA! Mõistliku ressursikuluga õigusnõu & kompromisside, kokkulepete sõlmimine & kohtus ning mujal esindamine ning dokumentide koostamine. Eesmärk KOGU ÕIGUSNÕU JA -ABI TOOLILT TÕUSMATA! Mõistliku ressursikuluga õigusnõu & kompromisside, kokkulepete sõlmimine & kohtus ning mujal esindamine. Eesmärgiks on aidata inimestel lahendada probleeme ning küsimusi võimalikult lihtsalt, soodsalt & kiiresti olles seejuures pühendunud ning professionaalne ning vajadusel kaasata lisa spetsialiste. Kirjeldus Õigusnõu aitab teid erinevate õigusalaste probleemide korral ja seda ka veebivahendusel. Püüame jõuda alati ja ennekõike kohtuvälisele lahendile, kompromissile, kokkuleppele. Nõustame ja esindame ka mitmpeoolsete vaidluste korral üheaegselt (nt lahutav paar, perekond või lepingu pooled saavad ühest õigusnõu). Kohtusse dokumentide koostamine ja esitamine on meie kaudu soodsam ja kiirem. Aitame Teid ka läbi e-kanalite ning selle võrra on protsess kiirem ja odavam ning riigilõiv väiksem. Nõustame ja aitame Teid erinevates õigusvaldkondades ning kiirmenetluses. Tegutseme peamiselt perekonnaõiguses (abieluvaralepingud, lahutusasjad, abieluvara jagamised, elatise ja lapse hooldusõiguse probleemid ja muud laste õiguste alased küsimused). Määrame hinna vastavalt asja keerukusele ja tööajakulule, kuid jääme soodsamateks turul. Me ei võta koostatud lehekülgede maksumust jms, vaid mõistame mõistliku hinna sõltuvalt asjast. Esmane asja läbi vaatamine on TASUTA. Saatke julgelt oma küsimus või probleem e-mailile lawconsult@lawconsult.ee. Tagame Teie privaatsuse ning konfidentsiaalsuse. Vaata autori ÕIGUSNÕU postitusi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: