Lapse hooldusõiguse täielik äravõtmine (Riigikohus 04.03.2015. a.)

Bragolini nutvad lapsed

Asjaolud

Kohaliku omavalitsuse üksus (KOV, avaldaja) esitas avalduse, milles palus lapse hooldusõiguse äravõtmist isalt, kes kannab karistust kinnipidamisasutuses. Emalt oli lapse hooldusõigus eelnevalt täielikult ära võetud ja määratud KOV eestkostjaks. Isa vaidles avaldusele vastu ja palus määrata lapse eestkostjaks lapse vanaema ajaks, mil ta viibib kinnipidamisasutuses. Maakohus võttis isalt hooldusõiguse täielikult ära ja määras eestkostjaks KOV-i. Isa ja vanaema esitasid määruskaebused, mille maakohus rahuldamata jättis ning edastas lahendamiseks ringkonnakohtule. Ringkonnakohus jättis määruskaebused rahuldamata. Isa ja vanaema pöördusid Riigikohtusse.

Kohtu seisukoht

1. Asjas on tuvastatud ning tõendamist leidnud, et isa kuritegelik eluviis ja isikuomadustest tingitud suutmatus tagada hooldusõigust teostades lapse heaolu, annab alust võtta temalt hooldusõigus täielikult ära. Seega kohus ei saanud rakendada kergemat meedet nagu seda on hooldusõiguse peatamine.
2. Kohtud on asunud kõiki asjaolusid arvestades põhjendatult seisukohale, et lapse eestkostjaks tuleb määrata KOV, kuna vanavanem ei suuda last igapäevaselt kasvatada ja tema eest hoolitseda ega tagada lapse turvalist arengut.

Riigikohus jättis määruskaebused rahuldamata.

Lahendi terviktekst: http://www.riigikohus.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-161-14

About ÕIGUSNÕU

KOGU ÕIGUSNÕU JA -ABI TOOLILT TÕUSMATA! Mõistliku ressursikuluga õigusnõu & kompromisside, kokkulepete sõlmimine & kohtus ning mujal esindamine ning dokumentide koostamine. Eesmärk KOGU ÕIGUSNÕU JA -ABI TOOLILT TÕUSMATA! Mõistliku ressursikuluga õigusnõu & kompromisside, kokkulepete sõlmimine & kohtus ning mujal esindamine. Eesmärgiks on aidata inimestel lahendada probleeme ning küsimusi võimalikult lihtsalt, soodsalt & kiiresti olles seejuures pühendunud ning professionaalne ning vajadusel kaasata lisa spetsialiste. Kirjeldus Õigusnõu aitab teid erinevate õigusalaste probleemide korral ja seda ka veebivahendusel. Püüame jõuda alati ja ennekõike kohtuvälisele lahendile, kompromissile, kokkuleppele. Nõustame ja esindame ka mitmpeoolsete vaidluste korral üheaegselt (nt lahutav paar, perekond või lepingu pooled saavad ühest õigusnõu). Kohtusse dokumentide koostamine ja esitamine on meie kaudu soodsam ja kiirem. Aitame Teid ka läbi e-kanalite ning selle võrra on protsess kiirem ja odavam ning riigilõiv väiksem. Nõustame ja aitame Teid erinevates õigusvaldkondades ning kiirmenetluses. Tegutseme peamiselt perekonnaõiguses (abieluvaralepingud, lahutusasjad, abieluvara jagamised, elatise ja lapse hooldusõiguse probleemid ja muud laste õiguste alased küsimused). Määrame hinna vastavalt asja keerukusele ja tööajakulule, kuid jääme soodsamateks turul. Me ei võta koostatud lehekülgede maksumust jms, vaid mõistame mõistliku hinna sõltuvalt asjast. Esmane asja läbi vaatamine on TASUTA. Saatke julgelt oma küsimus või probleem e-mailile lawconsult@lawconsult.ee. Tagame Teie privaatsuse ning konfidentsiaalsuse. Vaata autori ÕIGUSNÕU postitusi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: